تاریخ ارسال

ثبت رکورد جدید در تولید ماهی سردابی قزل آلای رنگین کمان در واحد سطح استخرهای دومنظوره ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی استان سیستان و بلوچستان (آب‌های داخلی)

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی)؛
 بیش از 2400 کیلوگرم ماهی قزل آلای رنگین کمان از یک باب استخر  200 متر مربعی دومنظوره با دبی آب 2/7 لیتر بر ثانیه واقع در شهرستان زهک برداشت گردید.
میرانی شاهرودی مدیر کل شیلات استان با اعلام خبر فوق افزود: بنا بر امر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص "جهش تولید" و همچنین با هدف توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری از طریق ایجاد انگیزه‌‌های اقتصادی، خلق زمینه‌های اشتغال و ارتقای بهره‌وری آب، اجرای پروژه های افزایش تولید در واحد سطح از جمله برنامه های هدف گذاری شده این اداره کل می باشد که با تلاش های کارشناسی صورت گرفته و با وجود دبی آب 1 تا 2 لیتر بر ثانیه میزان افزایش تراکم در واحد سطح، از 4 به 10، 15 و نهایتا 20 تا 30 قطعه در متر مربع افزایش یافته است این موفقیت مرهون اموزش های کارشناسی، همکاری و اشتیاق آبزی پروران و ترویج موفق مکانیزاسیون علی الخصوص استفاده از دستگاه‌های هوادهی و فیلتراسیون آب  می باشد.
در تداوم آموزش ها، تجارب و مهارت‌های اخذ شده آبزی پروران،  آقای غلامحسن میری از آبزی پروران الگویی موفق که بر اساس پرورش تلفیقی، دارای مجموعه از فعالیت های آبزی پروری، کشاورزی، باغداری، دامداری، زنبور داری و ... می باشد در نیمه دوم مهرماه سال 98 استخر دومنظوره خود را با تعداد 4000 قطعه بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان ماهیدار نمود، صید و برداشت تدریجی ماهیان از ابتدای بهمن ماه آغاز و تا پایان دوره پرورش (نیمه دوم فروردین 99) حدود 2400 کیلوگرم ماهی برداشت گردید.
وی افزود این میزان برداشت ماهی نشاندهنده تحقق افزایش تولید در واحد سطح به مقدار 12 کیلوگرم در متر مربع می باشد که در مقایسه با سنوات گذشته که حداکثر تولید در واحد سطح حدود 6 کیلوگرم در متر مربع بوده از رشد چشمگیر دو برابری برخوردار می باشد همچنین از دیگر نکات قابل توجه در این پروژه افزایش وزن متوسط ماهیان در انتهای دوره به 985 گرم بود.
قابل ذکر است مزرعه مذکور که با وسعت 6 هکتار در ده کیلومتری شهر زهک واقع شده دارای یک حلقه چاهک با دبی آب 2/7 لیتر بر ثانیه می باشد و در مجاورت آن یک باب استخر بتونی 200 متر مربعی جهت پرورش ماهیان سردابی، یک باب استخر خاکی جهت پرورش ماهیان گرمابی و در ادامه فعالیتهای تلفیقی مختلف کشاورزی و دامپروری از قبیل کشت غلات، کشت گیاهان دارویی ، درختان باغی، صیفی جات، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش اردک، طیور، زنبور عسل و .... در حال انجام می باشد.