موقعیت جغرافیایی وزیست محیطی شهرستان هیرمند

شهرستان هیرمند با مساحت 1100 کیلومتر مربع وجمعیتی بالغ بر 68000 نفر در شمال استان سیستان وبلوچستان واقع گردیده وبا شهرستانهای زابل ، زهک ونیمروز از غرب وکشور افغانستان ازشرق همجوار می باشد . مرکز این شهرستان ، شهر دوست محمد است به علت واقع شدن در دشت سیستان دارای اقلیمی گرم خشک با بادهای 120 روزه وفاقد کوهستان است شهرستان هیرمند دارای 2 بخش مرکزی وقرقری و5 دهستان است فاصله مرکز شهرستان از تهران 1500 کیلومتر واز مرکز استان 250 کیلومتر می باشد این شهرستان دارای تنوع قومی ، گویشی ومذهبی است که علیرغم این تنوع ، مردم نسل در نسل با وحدت ویکدلی در کنار هم زندگی می کنند . گویش های رایج این منطقه فارسی (سیستانی ) وبلوچی ومذهب مردم شیعه وسنی می باشد . شریان حیاتی وکشاورزی منطقه آبی است که از کشور افغانستان وارد می شود وتوسط رودخانه پریان مشترک ورودخانه ملکی ونیاتک مزارع این منطقه را سیراب می کند در شمال شهرستان دریاچه هامون قرار دارد که در فصول بارندگی مناظر بسیار زیبایی را می سازد.

محصولات کشاورزی وپتانسیل های اقتصادی شهرستان هیرمند

عمده محصولات کشاورزی تولیدی این شهرستان ، محصولات جالیزی ، گندم وجو وباغات انگوریاغوتی (روچه ) می باشد . پتانسیل ویژه شهرستان هم مرزی با کشور افغانستان و وجود 2 بازارچه مرزی میلک وگمشاد می باشد .شهرستان هیرمند دارای ناحیه صنعتی است که به علت نزدیکی با کشور افغانستان ظرفیت تولید وصادرات کالا را دارد.

پیشینه تاریخی شهرستان هیرمند

آثار به جا مانده از دوران کهن در این شهرستان گواه قدمت بسیار زیاد شهرستان هیرمند است ، آتشکده کرکو از زمان زرتشتیان به جا مانده جز مکان های مقدس مردمان آن دوره بوده است از دیگر آثار تاریخی این شهرستان آسیاب بادی رنده می باشد که جهت مهار کردن انرژی باد واستفاده از انرژی مکانیکی جهت آسیاب گندم بوده است.

اقوام وآداب ورسوم شهرستان هیرمند

به علت بافت سنتی جمعیت شهرستان هیرمند ، هنوز هم آداب ورسوم گذشتگان در میان این مردمان رایج است ، از نحوه پوشش زنان ومردان با لباس محلی ، تا سبک معماری خانه ها ، رسوم رایج در مراسم عزا وعروسی همه نشانگر پایبندی مردم منطقه هیرمند به آداب ورسوم قدیمی است.

خوراک در شهرستان هیرمند

در خصوص خوراکیهای محلی این منطقه می توان چلبک ، قلیفی وتجگی (سمنو) که نوعی از نان های روغنی می باشد واز قدیم الایام مورد استفاده مردم این منطقه بوده نام برد . در بحث غذاهای محلی نیز کشک زرد وقروت (کشک سفید )دو نوع غذای محلی این شهرستان که مورد استقبال همه اهالی شهر وروستا هاست را می توان نام برد.

گزارش عملکرد نمایندگی شیلات هیرمند

مقدمه

استان سیستان وبلوچستان با مساحت 184000 کیلومتر مربع و آب وهوای گرم و خشک واقع در قسمت جنوب شرقی کشور و پهناورترین استان کشور میباشد. شهرستان هیرمند در قسمت شمالی این استان پهناور قرار داردکه با مساحت حدود 2500 کیلومتر مربع و جمعیت 73254 نفر در اوایل دی ماه1387 از شهرستان زابل منفک و به یک شهرستان مستقل تبدیل شده است

این شهرستان در حدود 80 کیلومتری مربع در قسمت دریاچه هامون با کشور افغانستان مرز آبی دارد که این پدیده عامل مهمی برای فعالیت صیادان و کسب روزی آنها از طریق صید و صیادی در این دریاچه گردیده است. بنابراین با استقلال شهرستان هیرمند از شهرستان زابل و وجود دریاچه هامون و فعالیت صیادان وجود نمایندگی شیلات هیرمند در این شهرستان الزامی به نظر میرسید که با تثبیت اداره کل شیلات سیستان در اوایل مهر ماه 1389این امرمحقق و نمایندگی شیلات هیرمند در مورخه 17/7/89 به طور مستقل و رسما کارخود را آغاز نمود که در ابتدای راه به خاطر نداشتن مکان اداری مناسب و نیروی انسانی کارشناس مشکلات و محدودیت هایی وجود داشت ولی با توکل به خداوند متعال مشکلات تبدیل به فرصت شدند .عمده فعالیت این نمایندگی در دو حوزه آبزی پروری و صید و صیادی به شرح ذیل میباشد: