« بسمه تعالی »

اداره کل شیلات سیستان در سال 1372 جهت ساماندهی صید از دریاچه هامون در منطقه سیستان و تو سعه آبزی پروری در آبهای داخلی . منابع آبی استان تاسیس گردید. دریاچه هامون به عنوان بزرگترین تالاب بین المللی آب شیرین با وسعتی برابر 570 هزار هکتار است که قبل از خشکسالی سالانه بیش از 15000 تن ماهی توسط بیش از 3500 خانوار صیاد با 380 فروند قایق موتوری از آن استحصال و علاوه بر مصرف داخل استان به استانهای دیگر هم ارسال می گردید.

چاه نیمه ها در سیستان با وسعت 1500 هکتار منبع قابل اطمینانی جهت امرار معاش صیادان محسوب می شود. همچنین تعداد 15 تعاونی صیادی و 1 اتحادیه صیادی در استان وجود دارد که افراد تحت پوشش بیمه ای آن حدود 1500 نفر می باشد.

وجود تاسیسات و مراکز تولید و تکثیر ماهیان سرد آبی( سیستم های مدار بسته تولید و تکثیر ماهی قزل آلا) در شهرستان خاش با ظرفیت یک میلیون قطعه بچه ماهی سرد آبی آب بندانها و منابع آبی زیادی که در مناطق جنوبی استان وجود دارد و دارای پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی جهت پرورش ماهی صید و صیادی و بهبود وضعیت اقتصادی خانوارها و ساکنان آنان محسوب می شود.

وجود سد پیشین در شهرستان سرباز و سد ماشکید در سراوان، سد شیکلک در نیکشهر و سد های بزرگ دیگر که در کلیه شهرستان های جنوبی استان وجود دارد منابع قابل اطمینانی جهت تولید ماهی محسوب می شود همچنین 588000 هکتار منبع آبی جهت آبزی پروری در سطح استان وجود دارد.

محدوده فعالیتهای این اداره کل شهرستان های زابل- زهک- هیرمند- هامون- نیمروز- زاهدان- خاش- سراوان- ایرانشهر- نیکشهر- سرباز- مهرستان- سیب و سوران- فنوج- قصر قند- میرجاوه و دلگان می باشد که بالغ بر 1426 باب استخر پرورش ماهی بتنی که علاوه بر پرورش ماهی به علت غنی شدن آب در تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی ایفا می نماید